image-media-photo_137333-maxuk5t4hbo6vcswepn8
Bütövlükdə energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir
Müasir dövrdə energetika sahəsi dövlətlərin strateji inkişafında həlledici rol oynayır. Enerji təhlükəsizliyi, resursların şaxələndirilməsi, bərpaolunan mənbələrin inkişafı və regional əməkdaşlığın genişlənməsi qlobal gündəliyin əsas istiqamətlərindəndir. Bu baxımdan Azərbaycan ilə Serbiya arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın genişlənməsi həm ikitərəfli münasibətlər, həm də Avropa məkanının enerji təhlükəsizliyi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bütövlükdə energetika sahəsində bizim əlaqələrimiz indi çoxşaxəli formatda inkişaf edir və bu inkişaf real layihələrə, qarşılıqlı maraqlara və uzunmüddətli strateji baxışa əsaslanır.
Bir müddət əvvəl Azərbaycanın Serbiyaya təbii qaz ixracına başlaması münasibətlərdə yeni mərhələnin əsasını qoydu. Bu addım yalnız iqtisadi deyil, həm də strateji xarakter daşıyır. Tərəflər qaz ixracının həcmini artırmaq barədə qərara gəliblər ki, bu da əməkdaşlığın davamlı və artan xətt üzrə inkişaf etdiyini göstərir. İxrac edilən qazın elektrik enerjisinə çevrilməsi Serbiya üçün daha təmiz enerji istehsalına imkan yaradacaq. Bu isə həm daxili bazarın təminatı, həm də gələcək ixrac imkanları baxımından yeni perspektivlər açır.
Azərbaycanın energetika sahəsində mövcud ixrac potensialı hazırda 2 giqavata bərabərdir. Lakin bu göstərici yaxın illərdə artacaq. Çünki ölkədə genişmiqyaslı bərpaolunan enerji layihələri həyata keçirilir. Günəş və külək elektrik stansiyalarının tikintisi daxili istehsal gücünü artırmaqla yanaşı, ixrac üçün əlavə imkanlar formalaşdırır. Bu sahədə Serbiya ilə əməkdaşlıq da nəzərdən keçirilir və birgə layihələrin reallaşdırılması üçün açıq mövqe sərgilənir.
Strateji planlara əsasən, Azərbaycan 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat enerji gücü əldə edəcək. Bu, ölkənin enerji sistemində ciddi dönüş yaradacaq və istehsal ediləcək enerjinin böyük hissəsi ixraca yönəldiləcək. Artan istehsal imkanları yeni bazarlara çıxışı genişləndirəcək və mövcud tərəfdaşlarla əməkdaşlığı daha da gücləndirəcək.
Bu kontekstdə transmissiya imkanlarının genişləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Enerji ixracının dayanıqlı və fasiləsiz həyata keçirilməsi üçün yeni ötürücü xətlərin qurulması, infrastrukturun modernləşdirilməsi və regional enerji şəbəkələri ilə inteqrasiyanın gücləndirilməsi vacibdir. Azərbaycanın əsas ixrac istiqaməti Avropa məkanıdır və bu bazarda etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirmək prioritetdir.
Energetika sahəsində həyata keçirilən bu siyasət ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strateji kursa əsaslanır. İlham Əliyev energetika sektorunun inkişafını və ixrac potensialının artırılmasını Azərbaycanın uzunmüddətli iqtisadi strategiyasının əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən etmişdir. Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən enerji layihələri ölkənin beynəlxalq enerji bazarındakı rolunu gücləndirmiş və yeni tərəfdaşlıqlar üçün möhkəm zəmin yaratmışdır.
Bərpaolunan enerji sahəsində əməkdaşlıq isə xüsusi perspektiv vəd edir. Alternativ enerji mənbələrinin inkişafı, “yaşıl enerji” layihələrinin reallaşdırılması və texnoloji yeniliklərin tətbiqi gələcəyin enerji sisteminin əsas elementləridir. Azərbaycan və Serbiya bu istiqamətdə də əməkdaşlığı genişləndirməklə həm iqtisadi səmərəliliyi artıra, həm də iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizəyə töhfə verə bilərlər. Energetika sahəsində əməkdaşlıq çoxşaxəli və strateji xarakter daşıyır. Təbii qaz ixracının artırılması, təmiz elektrik enerjisinin istehsalı, 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat gücün yaradılması və geniş transmissiya imkanlarının formalaşdırılması gələcək inkişafın əsas istiqamətlərini müəyyən edir. Bu əməkdaşlıq modeli yalnız iqtisadi maraqlara deyil, həm də regional sabitliyə, enerji təhlükəsizliyinə və dayanıqlı inkişafa xidmət edir. Beləliklə, energetika sahəsində formalaşan əməkdaşlıq yalnız mövcud ehtiyacların qarşılanmasına xidmət etmir, həm də gələcək onilliklərin enerji arxitekturasını müəyyənləşdirən strateji xəttə çevrilir. Qarşılıqlı etimad, real layihələr və konkret hədəflər əsasında qurulan bu tərəfdaşlıq regionda yeni enerji körpülərinin yaranmasına, iqtisadi inteqrasiyanın güclənməsinə və dayanıqlı inkişafın təmin olunmasına zəmin yaradır. Energetika artıq sadəcə iqtisadi sahə deyil, ölkələri birləşdirən və ortaq gələcək formalaşdıran strateji platformaya çevrilir.