Bizim təmaslarımız uzun illərdir ki, davam edir. Biz bir-birimizi yaxından tanıyırıq, səmimi söhbətlər aparırıq və dostluq münasibətlərimiz var.
İlham Əliyevin 15 fevral tarixində Serbiya Respublikasına səfəri çərçivəsində səsləndirdiyi “Bizim təmaslarımız uzun illərdir ki, davam edir. Biz bir-birimizi yaxından tanıyırıq, səmimi söhbətlər aparırıq və dostluq münasibətlərimiz var.” fikri Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin mahiyyətini aydın və lakonik şəkildə ifadə edir. Bu bəyanat sadəcə diplomatik nəzakət deyil, illərlə formalaşmış qarşılıqlı etimadın və strateji əməkdaşlığın siyasi etirafıdır. Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmliyi çox zaman liderlər arasında qurulan şəxsi dialoqdan keçir. Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər də məhz qarşılıqlı hörmət və etimad üzərində qurulub. Dövlət başçılarının mütəmadi görüşləri, səmimi müzakirələri və açıq dialoqu iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin dərinləşməsinə şərait yaradıb. Bu münasibətlər yalnız rəsmi protokolla məhdudlaşmır. Enerji, infrastruktur, humanitar və iqtisadi sahələrdə həyata keçirilən layihələr əməkdaşlığın praktik nəticələrini göstərir. Xüsusilə enerji təhlükəsizliyi məsələsində Azərbaycanın Avropada artan rolu Serbiya üçün də mühüm əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlarda bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir. Bu, münasibətlərin siyasi əsasını təşkil edən vacib faktordur. Qarşılıqlı dəstək siyasəti iki ölkənin yalnız regional deyil, qlobal müstəvidə də etibarlı tərəfdaş olduğunu göstərir. Prezident İlham Əliyevin səfəri zamanı səsləndirdiyi fikirlər göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri təsadüfi və ya qısamüddətli maraqlara əsaslanmır. Bu əlaqələr uzunmüddətli strateji baxışın nəticəsidir. “Biz bir-birimizi yaxından tanıyırıq” ifadəsi diplomatik münasibətlərdə ən yüksək etimad səviyyəsini əks etdirir. Dövlət başçıları arasında formalaşmış bu səmimi münasibət ölkələr arasında iqtisadi və siyasi layihələrin daha çevik və effektiv icrasına imkan yaradır. Fevralın 15-də baş tutan səfər bir daha göstərdi ki, Azərbaycan balanslaşdırılmış və çoxşaxəli xarici siyasət kursunu davam etdirir. Serbiya ilə münasibətlər isə bu siyasətin mühüm istiqamətlərindən biridir. Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi fikirlər iki ölkə arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin yalnız bu gün üçün deyil, gələcək üçün də möhkəm təməl üzərində qurulduğunu təsdiqləyir. Azərbaycan–Serbiya əlaqələri qarşılıqlı etimada, siyasi iradəyə və strateji baxışa əsaslanan nümunəvi tərəfdaşlıq modelidir.