Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var.
Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində dövlətlərarası tərəfdaşlığın dayanıqlılığı qarşılıqlı etimad, siyasi iradə və ortaq maraqlara əsaslanır. Azərbaycan ilə Serbiya arasında formalaşmış münasibətlər məhz bu prinsiplər üzərində qurulmuşdur. Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən ardıcıl və balanslaşdırılmış xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan–Serbiya əlaqələri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş və yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur.
Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası iki ölkə münasibətlərində mühüm hadisə kimi qiymətləndirilə bilər. Bu iclas çərçivəsində siyasi, iqtisadi, energetika və digər sahələr üzrə geniş spektrli məsələlər müzakirə edilmiş, gələcək əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdir. Cənab Prezident İlham Əliyev vurğulamışdır ki, Azərbaycan və Serbiyanın gələcək üçün açıq-aydın planları vardır və bu planlar konkret layihələrə, real nəticələrə əsaslanır. İki ölkə arasında siyasi münasibətlər yüksək səviyyədədir. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq platformalarda bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini ardıcıl şəkildə dəstəkləyir. Bu prinsipial mövqe qarşılıqlı hörmətin və etimadın təzahürüdür. Dövlətlərin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmət beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərindən biridir və Azərbaycan bu prinsipi daim müdafiə edir. Serbiya ilə münasibətlərdə də bu xətt qətiyyətlə davam etdirilir.
İqtisadi əməkdaşlıq isə münasibətlərin əsas dayaqlarından biridir. İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə sərmayə layihələrinin həyata keçirilməsi və biznes dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi prioritet istiqamətlər sırasındadır. Azərbaycan öz investisiya imkanları və enerji resursları ilə, Serbiya isə Avropa bazarına çıxış və sənaye potensialı ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır. Bu əməkdaşlıq modeli hər iki ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verməklə yanaşı, regionlararası əlaqələrin də möhkəmlənməsinə xidmət edir. Energetika sahəsində tərəfdaşlıq xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır və bu istiqamətdə Serbiya ilə əməkdaşlıq yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. Enerji təchizatının şaxələndirilməsi, alternativ marşrutların formalaşdırılması və dayanıqlı enerji təminatı məsələləri Strateji Şura çərçivəsində əsas müzakirə mövzularından olmuşdur. Cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi enerji siyasəti Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirmişdir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq da geniş perspektivlər vəd edir. Azərbaycan Şərq ilə Qərb arasında mühüm nəqliyyat qovşağı kimi çıxış edir. Serbiya isə Avropanın mərkəzində yerləşərək regionlararası ticarət və tranzit imkanlarına malikdir. Yeni yaranmış nəqliyyat imkanlarından istifadə etməklə hər iki ölkə tranzit potensialını artıra və iqtisadi əlaqələri daha da genişləndirə bilər. Bu sahədə yaradılacaq sinergiya yalnız ikitərəfli münasibətləri deyil, bütövlükdə regionun iqtisadi dinamikasını gücləndirəcəkdir. Cənab Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, qarşıya qoyulan məqsəd sadəcə mövcud əlaqələri qorumaq deyil, onları daha da dərinləşdirmək və yeni məzmunla zənginləşdirməkdir. “Daha irəliyə baxmaq” prinsipi məhz gələcəyə yönəlmiş strateji düşüncənin ifadəsidir. Bu yanaşma hər iki ölkənin uzunmüddətli maraqlarına xidmət edir.
Strateji Şuranın fəaliyyəti əməkdaşlığın institusional əsaslarını gücləndirir. Müntəzəm dialoq mexanizmi sayəsində tərəflər ortaq layihələrin icrasını sürətləndirə, qarşıya çıxan çətinlikləri operativ şəkildə aradan qaldıra və yeni təşəbbüslər irəli sürə bilərlər. Bu isə münasibətlərin davamlı və sistemli şəkildə inkişafına zəmin yaradır.
Azərbaycanın balanslaşdırılmış xarici siyasəti müxtəlif regionlarla paralel və uğurlu əməkdaşlıq qurmağa imkan verir. Serbiya ilə münasibətlər bu siyasətin mühüm istiqamətlərindən biridir. Qarşılıqlı hörmət, etimad və dostluq prinsiplərinə əsaslanan bu tərəfdaşlıq regionda sabitlik və əməkdaşlıq mühitinin möhkəmlənməsinə də töhfə verir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müəyyən edilmiş bu strateji xətt Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin daha da möhkəmlənəcəyini və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yeni zirvələrə yüksələcəyini göstərir.